Kapci


Ptoza

Ptoza je situacija kada pada kapak, odnosno bolesnik ima spušten kapak. Reč je o gornjem kapku koji je spušten ili odmah na rođenju ili se to dešava kasnije tokom života kada je najčešće uzrok ili slabljenje struktura kapka usled starosti ili nagli pad kapka nakon povrede. Da bi se neko smatrao dobrim hirurgom za operaciju palog kapka mora da besprekorno radi 3 tehnike koje podrazumevaju sasvim drugačije pristupe mesta intervenisanja i sredstva sa kojima se izvode. Operacija se bira spram stanja kapka (dva glavna parametra su koliko je kapak pao i koliko je pokretan). Na osnovu stanja se bira adekvatna operacija. Pokušaj da se svi operišu samo jednom tehnikom koju hirurg radi dobro će uvek dovoditi do velikog broja loših ishoda odnosno neuspeha kod svih gde data tehnika ne daje dobre rezultate. Ptoza je delikatna operacija jer se pokretna struktura skraćuje i dovodi u novu poziciju pri čemu i dalje treba da bude pokretna. Takođe, u postoperativnom toku ožiljavanje tkiva je individualno tako da su odstupanja od 1mm česta, a obzirom da je u pitanju vidljiv deo tela to ponekad može da estetski značajno smeta pacijentu. Zapravo, najveći problem koji može da se desi nije da je kapak niži od željene pozicije već da oko ne može da se zatvori po operaciji. Intervencija se izvodi uglavnom u lokalnoj anesteziji i traje zavisno od tehnike i situacije oko 20 do 40 minuta po oku. Opšta anestezija je nepovoljna pošto u lokalnoj anesteziji pacijent tokom operacije u ključnim trenucima otvara i zatvara oko više puta kako bi se precizno podesila visina kapka što u opštoj anesteziji nije moguće. Opšta anestezija se primenjuje kod dece i izuzetno retko kod odraslih. Pacijent po operaciji u lokalnoj anesteziji može brzo po operaciji da ide kući s tim da stavlja kapi i da su kontrole neophodne naročito prvih dana po operaciji da se ne bi oko sušilo zbog lošijeg sklapanja kapaka.



Tumori kapaka
 
Najčešći maligni tumor je bazocelularni karcinom. Sve počinje tako što se stvori ranica na koži koja zaraste pa se ponovo javi. Proces je spor i traje godinama s tim da se veličina ranice povećava. Svaki tumor izgleda drugačije i zahvata druga tkiva i region lica tako da je praktično svaka operacija za sebe. Najbitnije je da se prvom operacijom ukloni promena široko, tako da tumor ne bi rastao ponovo. Uspeh i estetski ishod zavisi od veštine hirurga, ali i od lokalizacije i veličine promene. Ne sme se zaboraviti ni uticaj samog organizma pacijenta i načina zarastanja i ožiljavanja rana koji je individualan. Histopatološki pregled uklonjene promene je obavezan. U retkim slučajevima postoji potreba i za dodatnim lečenjem (zračenje, citostatici...). Najvažniji detalj po operaciji su kontrole koje je idealno da izvodi onaj koji je i operisao, i to u periodu od više godina zavisno od tipa tumora.



Halacion – čmičak
 
U toku nastajanja obično je prisutan bolan otok kapka. Obično je otok i bol najveći u centru promene. Promena u roku od nekoliko dana počinje da se smanjuje i zatim ili potpuno nestane u naredne 2 do 4 nedelje ili ostane jasno ograničen čvorić koji ne boli, ali se pipa u kapku, a kada je veći i vidi.Lečenje na početku je pomoću masti ili kapi. Uz to se daju različiti saveti: stavljati tople obloge (kuvano jaje, grumen soli umotan u maramicu i zagrejan na ringli, zagejan kamenčić, itd.), masirati...Kada se upala smiri, ako ostane čvor, on se može ukloniti ili hirurški ili davanjem injekcije u sam čvor. Obe procedure daju odličan rezultat. Hirurgija zvuči grubo pa se dosta pacijanta plaši iste. Davanje injekcije izuzetno retko daje propadanje kapka što je veliki problem pa je zbog toga pojedini lekari izbegavaju. U svakom slučaju u pitanju je neprijatan problem koji uglavnom ne nosi nikakvu opasnost po oko i vid. Bilo da je rađeno hirurški ili je davana injekcija, procedura traje nekoliko minuta i pacijent zatim ide kući.


Нема коментара: