Suzni putevi


Odvodni suzni putevi
 
Oko se vlaži suzama kako bi zadržalo svoju funkciju. Lučenje suza sa treptanjem (otvaranjem i zatvaranjem kapaka koje se dešava refleksno) daje stalno vlažnu prednju površinu oka. Prirodno, višak suza na površini oka se odvodi kroz sistem kanalića u nos. Kada se pojavi višak suza u količini koju sistem ne može da odvede, dolazi do prelivanja kao kada se plače. Ovakvo prelivanje suza sem pri iritaciji ili plakanju je retko – veoma retko organizam stvara više suza nego što je potrebno. Češći uzrok za suzenje oka je problem sa oticanjem. Na sistemu kojim otiču suze dolazi do suženja ili potpunog začepljenja kao kada se zapuši odvod na sudoperi. Zatvoreni, začepljeni suzni putevi se mogu desiti kod beba ili kasnije, najčešće kod odraslih posle 50 godina starosti.


Suzenje oka kod beba

Obično roditelji primete da bebi suzi oko ili odmah po rođenju ili u prvim nedeljama života. Pošto se prvih meseci suze slabije luče druga mogućnost je da se primeti često ponavljanje infekcije i krmeljanje oka kod bebe koji se sa lekovima smire da bi se problem po prestanku korišećenja leka ubrzo ponovio. Kod dece postoji mogućnost spontanog otvaranja kanala do 1. godine starosti. Zato lekari savetuju masiranje suzne kese, pa ako ono ne da rezultat između 9. i 14. meseca se detetu sprovodi ispiranje suznih puteva i ako treba i sondiranje suznih puteva. Ispiranje i sondiranje se u tom uzrastu radi pod lokalnom anestezijom. Ispiranje suznih puteva predstavlja propuštanje tečnosti kroz suzne puteve pod pritiskom. Ako tečnost ne prođe u nos, prelazi se na sondiranje koje podrazumeva prolazak sonde kroz kanale kako bi se prepreka koja je najčešće membrana na samom kraju kanala otvorila. Uspeh procedure je preko 90% u prvom pokušaju. Lokalna anestezija je najednostavnija i najbezbednija procedura za dete
Postoje savremeniji pristupi sa korišćenjem lasera kako bi se osiguralo da se ne zatvori opna ponovo ili stavljanjem silikonske cevčice u kanale (cevčice se uklanjaju kasnije). Takođe može se sve to posmatrati endoskopom kroz nos, međutim za sve ove procedure neophodna je opšta anestezija, a da pri tom ne daju veći procenat uspeha. 
Kod sve dece starije od 16 meseci potrebna je kratkotrajna opšta anestezija. Dete se nakon  intervencije u lokalnoj anesteziji pušta kući odmah, a nakon opšte anestezije obično po isteku 2 sata od intervencije. Svi sondirani koriste kapi narednih dana. Ako ne da rezultat, sondiranje se može ponoviti za 3 meseca sem u situaciji kada je pri prvom sondiranju jasno da postoji koštana prepreka koja se sondiranjem neće probiti.
Izuzetno zbog jake upale sa uvećanom kesom deca se moraju sondirati veoma rano, Najmlađe sondirano dete je bilo rođeno prevremano, a pri intervenciji je bilo staro 6 dana

Suzenje oka odraslih

Kod odraslih, najčešće kod žena posle 50 godina starosti,  javljaju se zapušeni suzni kanali koji su prethodno normalno funkcionisali. Jedino trajno rešenje problema je operacija. Pokušano je sa sondiranjem, stavljanjem cevčica i držanjem istih u sistemu, balon širenjem, laserskim otvaranjem... ali su rezultati uglavnom bili loši ili kratkotrajni. Operacija suznih puteva - dakriocistorinostomija podrazumeva uspostavljanje puta između oka i nosa (napravi se tunel). Operacija se može raditi na 3 načina zavisno od veštine hirurga i opreme koju ima na raspolaganju. 

Spoljašnja dakriocistorinostomija
je operacija suznih puteva koja se izvodi kroz kožu nosa pored oka. Rez je mali, obično ne veći od 1cm. Kroz otvor na koži se otvara suzna kesa, kost i sluznica nosa i tako omogućava da suze otiču direktno u nos. Ja je načešće radim u lokalnoj anesteziji. Lokalna anestezija omogućuje da rana manje krvari, da je pacijent odmah po operaciji u punoj snazi, postoperativno nema mučnine, povraćanja i bol je postoperativno znatno manji nego kod opšte anestezije. Prednost opšte anesteziji je da pacijent ne učestvuje u operaciji i ne čuje krckanje tokom operacije koje liči na zvuk pri vađenju zuba. Pri ovoj operaciji polje koje vidi hirurg je najveće zbog toga i ima najbolju mogućnost sagledavanja operativnog regiona. Ova operacija ima najveće otvore pa samim tim najveću šansu za uspeh. Dobro uvežban hirurg u lokalnoj anesteziji će je izvesti za manje od 20 minuta tako da je prihvatljiva i starim pacijentima slabijeg zdravlja.

Endonazalna dakriocistorinostomija
- dakriocistorinostomija kroz nos ima prednost da nema ožiljka na koži. Zahteva veću veštinu i složeniju opremu kako bi se kroz nos napravio tunel od oka do nosa. Pošto se tokom operacije manipuliše kroz nos, upravo istezanje tkiva je najneprijatnije pacijentu. Za ovu operaciju je opšta anestezija pogodnija pacijentu, mada je mnogi rade u lokalnoj anesteziji. Polje koje se vidi tokom operacije je uže i otvor u kosti manji nego kod spoljašnje.

Laserska dakriocistorinostomija
omogućuje još manju traumu tkiva i pravljenje otvora direktnim prolaskom kroz sistem kanala. Zahteva najsloženiju i najsavremeniju opremu za operaciju. Krvarenje je minimalno. Otvor koji se pravi u kosti je manji nego kod prethodne 2 operacije, ali se po intervenciji gotovo ne poznaje da je išta rađeno.

Tokom operacije se stavlja silikonska cevčica koja stoji u kanalima i pomaže da se održi tunel (smanjuje mogućnost da ožiljavanje po operaciji zatvori napravljen otvor). Cevčica se zavisno od procene hirurga uklanja od 1 do 6 meseci po operaciji. Uspeh kod najveštih hiruga je preko 90% bez obzira na primenjenu tehniku operacije.
Svi pacijenti su pokretni po operaciji i mogu da idu kući. Razlog zadržavanja od jedne večeri su loše mogućnosti za putovanje, pa je ponekad bolje za pacijenta da prespava u bolnici nego da već sledećeg jutra putuje na kontrolu. Potrebno je da se narednih nekoliko dana ne opterećuje (trčanje, dizanje teških stvari...). Gledanje televizije i čitanje se mogu obavljati odmah po operaciji, a poslovi bez fizičkog angažovanja (administrativni i intelektualni) već sledećeg jutra. Po operaciji se stavljaju kapi u operisano oko 2 nedelje.
Prvih 7 dana po operaciji se može desiti da pođe krv iz nosa. Krvarenje obično nije veliko i najčešće stane ako se legne i smiri kroz nekoliko minuta. Treba znati da na oko 500 operisanih, kod jednog krvarenje bude jače i zahteva da se ode kod specijaliste za uho, grlo i nos kako bi se ambulantno stavila gaza u nos i zaustavilo krvarenje.

16 коментара:

Анониман је рекао...

Hvala Dr.Kneževiću,na stručnosti i razumevanju, koje je pokazao prema meni,kao pacijentu.Čovek koji ne troši ni vreme,ni reči uzalud.Čovek,lekar u kog možete imati poverenje.Vrhunski.

Анониман је рекао...

da li zacepljenje suznog kanala kod odraslih moze da uzrokuje krmelje(prilikom spavanja suze ostaju u prednjem delu oka,te ujutru kada se otvore kapci suze budu bele i u cvrstom stanju)

vera је рекао...

Zahvaljujem dr Knezevicu na ljudkosti i pesmi tokom operacije, jer je odagnao sav moj strah.Divan hirurg, vrstan strucnjak koji ne gubi vreme nego brzo obavi operaciju i to uspesno.












Unknown је рекао...

Imam devojcicu od 17 meseci trenutno je prebladjena curi joj nos.pritom su slinice zelene. Danas sam primetila da u unutrasnjem delu desnog kapka uvek ima pomalo krmelja.i uvek jon se stvara novo i suzi joj oko. A dijagnostikovana joj je neurofibromatoza. i ima ptozu levog kapka,ali nam je receno da nema veze sa neurofibro.nego da je estetski Da li to suzenje i krmeljanje ima veze sa neurofibrom. ili je zapusenje ocnog kanala. Vodicemo je kod njenog pedijatra ali jos jedno srtucno mišljenje nebi stetilo? Hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav

Marko Cakmak је рекао...

Operacija mi je trajala 15 minuta, gotovo da nista nisam osetio... Veliko hvala doktoru Knezevicu...
Izuzetan hirurg i jako prijatna osoba <3

Анониман је рекао...

moj mali sin mi je posekao suzni kanal idonji kapak kad pao dali je to strasno i kolik.

Анониман је рекао...

Postovani prof.Knezevicu,imam problem sa suzenjem oba oka.Zanima me gde i kako mogu zakazati pregled kod vas,to se odnosi i na privatne ustanove

Unknown је рекао...

Poštovani prof. Knežević.pre osam godina ste mi operisala začepljenje suznog kanala levog oka, ali sada imam isti problem sa desnim. Da li i na koji način mogu da zakaže pregled u bolnici u kojoj vi radite. Unapred zahvalna.

Unknown је рекао...

Postovani prof. Knezevicu,imam devojcicu od devet meseci i od rodjeba ima problema sa suzenjem i kremeljenjem levog oka,pedijatar nas je uputio u bolnicu kod ocnog koji je lecio pola godine konjuktivitis i promeniĺi smo dve,tri vrste kapi i hloramfenikol mast ,mislim tobrex i vigamox kapi,ali nije pomoglo,da bi na kraju otisli kod drugog ocnog koji je odmah rekao da joj je zapusen suzni kanal i uputio nas na ocnu kliniku. Tamo su joj rekli da mora da se sondira,ali mi nije jasno zasto joj ne daju neku vrstu anestezije,nego su rekli da mora na silu,da se drzi dete. Hvala vam....

Unknown је рекао...

Koja je cijena operacije bila,,, i ja trebam da operisem suzni kanal i ne zivim u srbiji pa me zanima kako se krecu cijene operacije.Pozdrav!

Анониман је рекао...

Pozdrav ...imam jedno pitanje za Vas vec duzi niz godina imam problem sa suzama iz lijevod oka imala sam operaciju suznog kanala prije godinu dana ali suze nisu stale na zalost :( sta mi Vi predlazete ? Hvala

Unknown је рекао...

Sta sedwsava ako operacija be uspe???U pita ju je suz i knal.

Unknown је рекао...

Koliko kosta operacija suznih kanala ??? Hvala na odgovoru

Unknown је рекао...

Poštovani Dokktore

Interesuje nas gde bi mogli dovesti dete,u koju ordinaciju,na pregled suznih kanala.
Mihajlo je rođen bez suznih kanala i ima povremene upale donjeg kapka,ima 7 godina.

unapred hvala
porodica Veličkov Kikinda

Unknown је рекао...

Postovani doktore,
Zanima me gdje mozemo dovesti 2-mjesecnu bebu kod vas na pregled? Ima zapusene suzne kanale. Hvala unaprijed

Unknown је рекао...

Postovani doktore,
Imamo problem sa bebom, zapusen je suzni kanal i preporuceno je sondiranje istog. Gde i kad bi mogli da dovedemo bebu na pregled i koliko to otprilike kosta? Hvala unapred